طرز تهیه شیرینی نخودچی مناسب عید نوروز + تصویر

زمان فعالیت: 0:45
زمان انتظار: 2:00
نفر: 5
تاریخ انتشار: 98/1/5
بازدید: 31561
طرز تهیه شیرینی نخودچی مناسب عید نوروز + تصویر
مواد مورد نیاز
# ماده مقدار
1 آرد 130 گرم
2 آرد نخودچی 260 گرم
3 روغن جامد 195 گرم
4 زعفران 1 ق غ
5 شکر سابیده 195 گرم
6 هل 1 ق غ
وسایل مورد نیاز
# وسایل
1 فر
2 همزن
3 وردنه

شیرینی نخودچی از سنتی ترین شیرینی‌های ایرانی است که مصرف ان مانند شیرینی کرکی بین مردم در روزهای عید نوروز بسیار رایج هست. عمده ماده تشکیل دهنده این شیرینی نسبت به سایر مواد, آرد نخودچی است که یک نوع آرد ارزشمند و مغذی به حساب می آید. باید به خودمان افتخار کنیم که شیرینی‌هایی خوشمزه و با مواد مغذی از گذشته‌ی خود به ارث برده‌ایم. شیرینی هایی مثل شیرینی کرکی که در ان از آرد جوانه گندم( که با عنوان اکسیر جوانی از ان نام می‌برند ) استفاده شده, یا شیرینی نخودچی که برای تهیه ان از آرد نخودچی استفاده می‌شود.

طرز تهیه شیرینی نخودچی :

طرز تهیه شیرینی نخودچی شباهت زیادی با طرز تهیه شیرینی کرکی, برشتوک و سر‌شکلاتی دارد. ابتدا باید روغن جامد را با همزن با سری مخصوص مخلوط کردن که غالبا پنج دسته دارد, هم بزنید تا نرم شود. سپس وقتی روغن نرم شد شکر سابیده را طی چند مرحله اضافه کنید. شکر سابیده طی چند مرحله اضافه می‌شود, فقط برای این که موقع همزدن از ظرف بیرون نریزد. روغن جامد و شکر سابیده باید خوب نرم و یکدست شوند( حدود ده دقیقه هم بزنید تا خوب مخلوط شوند ). آرد نخودچی و آرد سفید را به خمیر حاصل شده اضافه کنید. این کار را طی چند مرحله و به آرامی انجام دهید تا آرد نخودچی و آرد سفید به بیرون از ظرف نریزند. سپس زعفران دم کرده و هل سابیده را به خمیر اضافه و مخلوط کنید. باید اجازه بدهید که خمیر کاملا مخلوط و یکدست بشود و اصطلاحا مجال شود.

 بعد از یکدست شدن خمیر باید روی میز کارتان را با پلاستیک بپوشانید. خمیر را روی پلاستیک باز کنید و سپس روی خمیر را با وردنه کاملا صاف کنید. ارتفاع خمیر باید یک سانتری متر و در همه جای خمیر یکسان باشد. بعد از این که خمیر را مسطح کردید, روی ان پودر پسته بپاشید و به آرامی وردنه را روی پستهها بکشید تا پسته‌ها به شیرینی بچسبند و بعدا از شیرینی جدا نشوند.

فر را روی 150 درجه سانتی گراد روشن کنید و کف سینی که قصد دارید شیرینی را داخلش بپزید را با کاغذ بپوشانید.

سپس سراغ میز کارتان بیایید و با یک قالب چهار پر, خمیر را قالب بزنید و داخل سینی بچینید. سعی کنید چسبیده و کنار هم قالب بزنید تا بعد از قالب زدن, خرده خمیر کمتری باقی بماند. بعد از این که کل خمیر را قالب زدید, یکبار دیگر خرده خمیر‌ها را مسطح کنید و سپس تزئین کنید و قالب بزنید. حالا سینی را داخل فر بگذارید و 45 دقیقه منتظر بمانید تا شیرینی‌هایتان پخته شوند.

آموزش تهیه شیرینی نخودچی + تصویر کارگاه شیرینی پزی

 بعد از حدود نیم ساعت بوی عطر شیرینی نخودچی در فضا پیچیده می‌شود. یکی از نشانه‌های پخته شدن این شیرینی همین پیچیده شدن بوی عطرش هست و زمانی که پخته شده باشد, اگر ان را به آرامی فشار بدهید خرد نمی‌شود.

در نهایت بعد از گذشت 45 دقیقه انتظار, سینی فر را در بیاورید و شیرینی‌ها را داخل یک ظرف زیبا بچینید و از خوردنش در کنار دوستان یا فامیل تان یا حتی خودتان تنهایی لذت ببرید!

نکات تهیه :

  • نکته مهم در مورد تهیه این شیرینی, مخلوط و مجال شدن خمیر می‌باشد. پس اجازه دهید تا روغن جامد و شکر سابیده خوب مجال و سپس با آرد و سایر مواد مخلوط شوند.
  • در هوای سرد مانند فصل زمستان که روغن جامد سفت تر است می‌توانید با افزودن مقداری روغن مایع یا گرم کردن روغن جامد, خمیر را سریع‌تر مجال کنید.

خصوصیات کیفی شیرینی نخودچی خوشمزه :

  • بافت شیرینی کاملا نرم و یکدست باشد و اصطلاحا در دهان آب شود.
  • طعم و مزه خوب و رنگ زیبا.

زمان ماندگاری شیرینی نخودچی :

ماندگاری این شیرینی هم مثل شیرینی کرکی بسیار بالاست و حدود 4 الی 5 ماه می توانید ان را در فضای خنک و داخل ظرف یا جعبه در بسته نگه داری کنید. خنک بودن هوا به ماندگاری بهتر این شیرینی اصیل کمک می کند.

نواقص احتمالی :

  • شیرینی‌ها ترک خورده‌اند:

این سوال رو ایمان عزیز در نظرات مطرح کردند. اگر طبق دستورپخت ذکر شده پیش بروید به این مشکل برنخواهید خورد. دلیل اصلی ترک خوردن شیرینی سفت بودن خمیر است که دلیل آن می‌تواند بیش از اندازه بودن آرد‌ها یا شکر باشد. حتما از شکر سابیده استفاده کرده و خمیر را کاملا مجال و یکدست کنید. 


قناد
وحید منتظر وحید منتظر

من وحید منتظر هستم. یک سال اخیر مشغول به آماده کردن شاه قناد برای علاقه مندان به شیرینی پزی و قنادی بوده ام. به شیرینی پزی, قنادی سنتی ایرانی و کلا قنادی علاقه دارم. از بین شیرینی های ایرانی پشمک و زولبیا خیلی برام جالب هستند, خصوصا نحوه تهیه شون (فکرش رو بکنید که چندین سال قبل, چه کسی ایده تهیه پشمک یا زولبیا به فکرش رسیده؟). در کنار شیرینی پزی و قنادی, برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم. به فوتبال هم خیلی علاقه دارم و برای من یک موضوع متفاوت, نشاط آور و مهم هست. حدود 95 درصد زندگی من با چیزهایی که گفتم می گذره و اکثر وقتم روی این موضوعات متمرکز هستم. به تمام این ها علاقه مند هستم خیلی و در موردشون مطالعه می کنم. فعلا همین ...!

نظرات