طرز تهیه شیرینی نارگیلی ( دستور پخت اصلی کارگاه شیرینی پزی )

زمان فعالیت: 0:40
زمان انتظار: 1:30
نفر: 5
تاریخ انتشار: 97/12/2
بازدید: 97936
طرز تهیه شیرینی نارگیلی ( دستور پخت اصلی کارگاه شیرینی پزی )
مواد مورد نیاز
# ماده مقدار
1 آب لیمو 1 ق غ
2 پودر نارگیل 155 گرم
3 روغن مایع 125 گرم
4 سفیده تخم مرغ 170 گرم
5 شکر سابیده 310 گرم
6 وانیل 1 ق چ
وسایل مورد نیاز
# وسایل
1 فر
2 قیف

شیرینی نارگیلی جزء سالم ترین شیرینی‌های ایرانی است. علاوه بر سفیده تخم مرغ و سایر مواد که خواص خود را دارند, پودر نارگیل حرف اول را در این شیرینی می‌زند. همانطور که ممکن است حدس بزنید, خواص نارگیل بسیار زیاد هستند و خوشبختانه ما امروز می خواهیم یک شیرینی سالم با پودر نارگیل تهیه کنیم.

طرز تهیه :

ابتدا روغن مایع سپس شکر و بعد هم سفیده تخم مرغ  را داخل کاسه بریزید و کمی هم بزنید تا مخلوط شوند. سپس یک شعله پخش کن روی شعله‌ی گاز قرار دهید و کاسه را روی شعله پخش کن گذاشته و نارگیل را اضافه کنید. حرارتی که به کاسه می‌رسد باید خیلی کم باشد تا مایه ته نگیرد. همین طور که کاسه‌ی مواد روی حرارت کم قرار دارد, مواد را هم بزنید. با این کار, از ته گرفتن مواد جلوگیری می کنید. این کار را باید حدود یک ربع( 15 دقیقه ) ادامه بدهید تا مواد داغ بشوند و اصطلاحا داغ زده شوند. توجه کنید که خمیر حتما باید داغ باشد. داغ بودن مایه را با انگشت امتحان کنید. سپس شعله گاز را خاموش کنید و آبلیمو را اضافه و مخلوط کنید. سپس حدود یک ساعت صبر کنید تا خمیر کاملا خنک شود.

فر را روی 170 درجه سانتی گراد, روشن کنید. سپس خمیر خنک شده را داخل قیف بریزید و از قیف زدن لذت ببرید.

طرز تهیه شیرینی نارگیلی ( دستور پخت اصلی کارگاه شیرینی پزی )

بعد از این که قیف زدن تمام شد, روی شیرینی‌ها را با پودر پسته تزئین کنید و سینی را داخل فر بگذارید. 15 دقیقه باید صبر کنید تا سورپرایز امروزتان آماده شود. زمانی که شیرینی‌ها پخته شدند, سینی را از داخل فر در بیاورید و 10 دقیقه اجازه بدهید تا خنک شوند. بعد با کاردک کف شیرینی‌ها را از سینی جدا کنید و آنها را داخل یک ظرف زیبا بچینید و مصرف کنید.

نکات پخت شیرینی  نارگیلی :

  • زمانی که خمیررا قیف می‌زنید, مراقب اندازه هر شیرینی باشید زیرا شیرینی داخل فر پهن تر می‌شود. پس بهتر است شیرینی‌ها را کوچک تر قیف بزنید. اگر برای بار اول نتوانستید خمیر  را خوب قیف بزنید, نگران نباشید زیرا فرصت دارید تا خمیر را با کاردک جمع کنید و دوباره قیف بزنید. البته انجام دادن این کار طی چند مرتبه باعث می‌شود شیرینی شما خوب از آب در نیاید.
  • در هنگام داغ زدن خمیر, پیوسته خمیر را هم بزنید تا ته نگیرد.

خصوصیات شیرینی نارگیلی تمام عیار :

  • انتظار می‌رود که شیرینی نارگیلی این خصوصیات را داشته باشد:
  • کاملا نرم باشد.
  • خوشمزه و به اندازه کافی پخته شده باشد.
  • ظاهر براق و درخشنده‌ای داشته باشد و روی شیرینی باید ترک خورده و اصطلاحا پرده کرده باشد.

زمان مانگاری :

ماندگاری شیرینی نارگیلی بین 4 روز الی یک هفته است. برای نگه داری, حتما دقت کنید که شیرینی باید داخل پلاستیک باشد تا نرم بماند و رطوبت خودش را از دست ندهد. فقط هنگام مصرف در پلاستیک را باز کنید.

مشکلاتی احتمالی شیرینی نارگیلی :

  • چرا شیرینی من پهن شده است؟

شل بودن خمیر و شیرینی بیش از اندازه عوامل اصلی پهن شدن شیرینی نارگیلی هستند.

  • برای جلوگیری از خشک شدن شیرینی نارگیلی چکار کنم؟

زمانی که شیرینی را از فر خارج می‌کنید بعد از حدود 10 دقیقه, و زمانی که شیرینی‌ها‌یتان کاملا خنک شدند انها را داخل ظرف بگذارید و پلاستیک کنید. اگر شیرینی‌ها زودتر از حالت معمولی خشک شدند, علت کم بودن روغن یا سفیده تخم مرغ است که در نتیجه اندازه گیری اشتباه می‌باشد.

با جستجوی کلمات زیر ما را بیابید: ,

قناد
وحید منتظر وحید منتظر

من وحید منتظر هستم. یک سال اخیر مشغول به آماده کردن شاه قناد برای علاقه مندان به شیرینی پزی و قنادی بوده ام. به شیرینی پزی, قنادی سنتی ایرانی و کلا قنادی علاقه دارم. از بین شیرینی های ایرانی پشمک و زولبیا خیلی برام جالب هستند, خصوصا نحوه تهیه شون (فکرش رو بکنید که چندین سال قبل, چه کسی ایده تهیه پشمک یا زولبیا به فکرش رسیده؟). در کنار شیرینی پزی و قنادی, برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم. به فوتبال هم خیلی علاقه دارم و برای من یک موضوع متفاوت, نشاط آور و مهم هست. حدود 95 درصد زندگی من با چیزهایی که گفتم می گذره و اکثر وقتم روی این موضوعات متمرکز هستم. به تمام این ها علاقه مند هستم خیلی و در موردشون مطالعه می کنم. فعلا همین ...!

نظرات