طرز تهیه شیرینی کرکی (بهشتی) زعفرانی مناسب عید نوروز + تصویر

زمان فعالیت: 0:45
زمان انتظار: 2:00
نفر: 5
تاریخ انتشار: 97/12/1
بازدید: 11549
طرز تهیه شیرینی کرکی (بهشتی) زعفرانی مناسب عید نوروز + تصویر
مواد مورد نیاز
# ماده مقدار
1 آرد 125 گرم
2 آرد جوانه گندم 250 گرم
3 روغن جامد 160 گرم
4 زعفران 1 ق غ
5 شکر سابیده 220 گرم
6 هل 1 ق غ
وسایل مورد نیاز
# وسایل
1 چرخ
2 فر
3 همزن

شیرینی کرکی یکی از قدیمی و سنتی‌ترین شیرینی‌های ایران است که مصرف آن در عید نوروز بسیار رایج است.  چند هفته و حتی چند ماه قبل از عید نوروز به هر کارگاه شیرینی پزی که بروید, می‌بینید که کارگرها مشغول آماده کردن این شیرینی برای نوروز هستند.

این شیرینی گرد, کوچک و دوست داشتنی درون خود ماده‌ای دارد که از ان با عنوان اکسیر جوانی یاد می‌کنند. بله, آرد جوانه گندم که خواص فوق العاده‌ای دارد اما متاسفانه خیلی کم مصرف می‌شود. در صنعت شیرینی‌پزی به آرد جوانه گندم, آرد کچه و آرد شکرپاره هم گفته می شود.

من برای شما یکی از بهترین دستور پخت‌های شیرینی کرکی رو آماده کرده‌ام. امیدوارم زمانی که خودتان را برای تهیه این شیرینی ایرانی به چالش می‌کشید لحظات خوبی داشته باشید. هر چند تهیه این شیرینی آسان است.

طرز تهیه :

ابتدا باید شکر سابیده و روغن جامد را با سری همزن مخصوص مخلوط کردن که اغلب پنج دسته دارد, مخلوط کنید. برای این که شکر سابیده از داخل ظرف همزن به بیرون نریزد, می توانید ابتدا روغن را با همزن بزنید تا کمی نرم بشود و بعد شکر سابیده را طی دو یا سه مرحله به روغن اضافه اضافه کنید. ( فقط برای این که شکر سابیده به بیرون از ظرف ریخته نشود ).  بعد از افزودن شکر سابیده به روغن جامد حدود ده دقیقه اجازه بدهید تا روغن جامد و شکر سابیده کاملا نرم و یکدست شوند.

بعد از آن زعفران دم کرده و هل سابیده را به خمیر اضافه کنید. سپس آرد جوانه گندم و آرد سفید را به مخلوط روغن جامد و شکر سابیده اضافه کنید( آرد جوانه گندم و آرد سفید را آرام آرام بیافزایید تا بیرون از ظرف ریخته نشوند ). بعد از اضافه کردن, اجازه بدهید تا مواد خوب مخلوط و اصطلاحا مجال بشوند.

بعد از مجال شدن خمیر, باید خمیر را با سری دایره شکل( داخل تصویر ), چرخ کنید تا به شکل لوله‌ بشوند. لوله های خمیر را روی میز کارتان کنار هم قرار بدهید و به وسیله‌ی کاردک به قطعات مساوی تقسیم کنید. هر قسمت باید به اندازه 2 سانتری متر( حدود یک بند انگشت ) باشد.

بهتر است خمیر چرخ شود اما اگر چرخ ندارید مشکلی به وجود نمی آید و می توانید از خمیر به صورت گلوله‌‌ای( به اندازه یک گردو کوچک ) جدا کنید و به ادامه کار بپردازید.

کف سینی که قصد دارید شیرینی را داخلش بپزید را با روغن مایع کمی چرب کنید تا شیرینی بعد از پخت به آسانی از سینی جدا شود.

حالا نوبت بخش جالب کار است. باید خمیر‌های برش خورده را به شکل دایره در بیاورید. برای این کار تکه خمیر را بین دو دست قرار بدهید و آن را گرد کنید. بعد خمیر‌های گرد شده را روی سینی بچینید. الان زمانی هست که می توانید فر را روی 150 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

طرز تهیه شیرینی کرکی زعفرانی + تصویر کارگاه شیرینی پزی

 با یک قالب لوله‌ای که ضخامت لبه‌هایش کم هست و قطر آن حدود یک سانتری متر است( می‌توانید با کارت ویزیت بسازید! ) , شروع کنید به تزئین شیرینی‌ها. این کار ممکن است سخت باشد اما این فرصت را دارید که اگر ظاهر شیرینی تان خوب نشد دوباره ان را گرد کنید و از نو نقش روی آن بکشید. قناد‌ها به این کار اصطلاحا پر زدن می‌گویند. باید قالب را در یک نقطه شیرینی فرو کنید و به صورت دایره به این کار ادامه بدهید تا دوباره به نقطه ابتدایی برسید. هر بار که قالب را داخل شیرینی فرو می‍کنید یک دایره به وجود می‌آید که باید این دایره‌ها تو در تو باشند و لبه هر دایره وسط دایره قبلی باشد تا کارتان قشنگ از آب در بیاید.

قسمت مهم کار را انجام داده‌اید و الان باید شیرینی‌ها را داخل فر بگذارید. 45 دقیقه فرصت بدهید تا شیرینی‌ها پخته شوند.

 از علائم پخته شدن, این هست که بوی عطر شیرینی فضا را پر می کند, البته بعد از پیچیدن بوی شیرینی چند دقیقه دیگر هم باید صبر کنید تا شیرینی کامل پخته شود.  یکی از نشانه‌های دیگر پخته شدن شیرینی این هست که وقتی به ان دست می زنید خرد نمی‌شود و از کف سینی فر جدا می شود.

حالا سورپرایز شما آماده است! می توانید آن را از فر در بیاورید و 1 ساعت اجازه بدهید تا خنک شود. سپس روی ان را با پودر پسته تزیین کنید و در نهایت همراه با خانواده یا دوستاتون نوش جان کنید.

نکات پخت شیرینی کرکی :

  • تهیه این شیرینی مانند شیرینی نخودچی کار سختی نیست. مسئله مهم در این شیرینی مجال شدن خمیر است. برای راحت‌تر مجال شدن خمیر زمانی که روغن جامد سفت است, مثلا در هوای سرد یا زمستان, به خمیر کمی روغن مایع اضافه کنید یا روغن جامد را گرم کنید و با سایر مواد مخلوط کنید.

خصوصیات شیرینی کرکی اعلا چیست؟

  • انتظار می‌رود که شیرینی بافت کاملا یکدست و طعم خوبی داشته باشد.
  • هنگام مصرف, شیرینی باید نرم باشد و اصطلاحا در دهان آب بشود.

زمان ماندگاری شیرینی کرکی چقدر است؟

ماندگاری این شیرینی بالاست و چیزی حدود 4 الی 5 ماه می توانید ان را به صورت پوشیده و در بسته, در مکان خنک نگه داری کنید. خنک بودن مکان نگه داری می تواند در ماندگاری بهتر این شیرینی کمک کند.

شیرینی کرکی من خوب نشده است :

  • ظاهر خوبی ندارد:

طبیعتا به نحوه گرد کردن تکه خمیر و پر زدن بستگی دارد که کار سختی نیست.

  • به سینی چسبیده است:

این شیرینی در حالت طبیعی به سینی چسبندگی دارد برای همین سینی را در ابتدا باید چرب کنید. اگر بعد از پخت شیرینی‌ها به ستخی از سینی جدا می‌شوند, کف سینی را کمی گرم کنید تا بتوانید شیرینی‌هایتان را به راحتی از سینی بردارید.


قناد
وحید منتظر وحید منتظر

من وحید منتظر هستم. یک سال اخیر مشغول به آماده کردن شاه قناد برای علاقه مندان به شیرینی پزی و قنادی بوده ام. به شیرینی پزی, قنادی سنتی ایرانی و کلا قنادی علاقه دارم. از بین شیرینی های ایرانی پشمک و زولبیا خیلی برام جالب هستند, خصوصا نحوه تهیه شون (فکرش رو بکنید که چندین سال قبل, چه کسی ایده تهیه پشمک یا زولبیا به فکرش رسیده؟). در کنار شیرینی پزی و قنادی, برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم. به فوتبال هم خیلی علاقه دارم و برای من یک موضوع متفاوت, نشاط آور و مهم هست. حدود 95 درصد زندگی من با چیزهایی که گفتم می گذره و اکثر وقتم روی این موضوعات متمرکز هستم. به تمام این ها علاقه مند هستم خیلی و در موردشون مطالعه می کنم. فعلا همین ...!

نظرات