طرز تهیه شیرینی کشمشی بازاری و درجه یک + تصویر

زمان فعالیت: 0:30
زمان انتظار: 0:20
نفر: 5
تاریخ انتشار: 97/12/2
بازدید: 47108
طرز تهیه شیرینی کشمشی بازاری و درجه یک + تصویر
مواد مورد نیاز
# ماده مقدار
1 آرد 260 گرم
2 تخم مرغ 1 عدد بزرگ
3 روغن جامد 80 گرم
4 روغن مایع 15 گرم
5 زعفران 1 ق غ
6 شکر سابیده 215 گرم
7 کشمش 60 گرم
8 ماست 40 گرم
9 وانیل نصف ق چ
وسایل مورد نیاز
# وسایل
1 فر
2 قیف
3 همزن

شیرینی کشمشی از شیرینی‌های سنتی, خوشمزه و مقوی ایرانی است. مانند سایر شیرینی‌های سنتی ایرانی در شیرینی کشمشی هم از مواد غذایی ارزشمندی مثل کشمش استفاده شده است. با وجود این که کشمش شیرین است و ممکن است به دندان‌ها بچسبد اما جالب بدانید که برای دندان ضرر ندارد و البته برای سلامت دندان مفید هم هست. دستور پختی که برایتان نوشته ام مانند همه دستورپخت‌های دیگر در شاه قناد, از بهترین دستورپخت‌های شیرینی کشمشی است. پس با خیال راحت و حواس جمع فقط روی تهیه این شیرینی خوشمزه تمرکز کنید.

طرز تهیه شیرینی کشمشی

ابتدا روغن جامد و شکر سابیده را خوب مخلوط کنید و اجازه دهید تا کاملا یکدست شوند. داخل ظرف بزرگتر که گنجایش همه مواد را دارد, تخم مرغ, ماست, کشمش و زعفران دم کرده را بریزید و روغن جامد و شکر سابیده مخلوط شده را به آنها اضافه کنید. سپس آرد سفید را روی مواد ریخته و همه مواد را با هم مخلوط کنید. (نیازی به همزن نیست). خمیر آماده شده را داخل قیف بریزید و شیرینی ها را قیف بزنید. فاصله بین شیرینی‌ها باید حدود 3 سانتی متر و یکسان باشد. اندازه هر شیرینی تقریبا به اندازه یک گردو باید باشد. پس از اینکه همه خمیر را قیف زدید سینی را داخل فر 180 درجه سانتی‌گراد بگذارید و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید تا شیرینی‌هایتان پخته شوند.

تصویر کارگاه شیرینی کشمشی

نکات تهیه

  • چند ساعت قبل شروع کار, کشمش‌ها را داخل ظرف آب گرم قرار دهید تا پف کنند و نرم شوند.
  • خمیر را  بیش از اندازه مخلوط نکنید.
  • مانند همه شیرینی‌ها و کیک‌ها مواد مورد نیاز را با دقت اندازه بگیرید.

خصوصیات شیرینی کشمشی خوب

  • شیرینی باید نرم, خوشمزه و خوشرنگ باشد.
  • شیرینی باید پهن  و روی آن باید حالت ترک خورده (اصطلاحا پرده) داشته باشد.

ایده‌ها

برای طعم دار کردن این شیرینی می‌تونید از پوست پرتقال استفاده کنید.
اگر قیف ندارید با استفاده از قاشق خمیر را کف سینی با فاصله منظم و اندازه دقیق قرار دهید.

ماندگاری

شیرینی کشمشی در جای خشک و محفوظ تا 2 هفته ماندگاری دارد. در زمان نگه‌داری شیرینی‌ها باید پوشیده و محفوظ باشند.

مشکلات احتمالی

  • شیرینی به سینی چسبیده است: علت شل بودن خمیر یا شکر بیش از اندازه است.
  • شیرینی پهن است: خمیر شل یا شکر آن بیش از اندازه است. قیف زدن صحیح و درجه حرارت اولیه فر نیز موثر است.
  • شیرینی اصطلاحا دو پوسته (دو لایه) می‌شود: از مشکلات بسیار رایج در شیرینی کشمشی همین است. دقیق اندازه نگرفتن مواد و شکر بیش از اندازه موجب دو لایه شدن می‌شود. به همین خاطر برخی قنادان اواخر پخت شیرینی کشمشی داخل فر, در فر را باز کرده و به سینی شیرینی با وسیله‌ای مثل چکش تقه (ضربه) می‌زنند.
  • شیرینی اصطلاحا نوک پستانی شده است: آرد بیش از مقدار مورد نیاز و عدم اندازه گیری دقیق مواد اولیه, دلایل این مشکل هستند.

قناد
وحید منتظر وحید منتظر

من وحید منتظر هستم. یک سال اخیر مشغول به آماده کردن شاه قناد برای علاقه مندان به شیرینی پزی و قنادی بوده ام. به شیرینی پزی, قنادی سنتی ایرانی و کلا قنادی علاقه دارم. از بین شیرینی های ایرانی پشمک و زولبیا خیلی برام جالب هستند, خصوصا نحوه تهیه شون (فکرش رو بکنید که چندین سال قبل, چه کسی ایده تهیه پشمک یا زولبیا به فکرش رسیده؟). در کنار شیرینی پزی و قنادی, برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم. به فوتبال هم خیلی علاقه دارم و برای من یک موضوع متفاوت, نشاط آور و مهم هست. حدود 95 درصد زندگی من با چیزهایی که گفتم می گذره و اکثر وقتم روی این موضوعات متمرکز هستم. به تمام این ها علاقه مند هستم خیلی و در موردشون مطالعه می کنم. فعلا همین ...!

نظرات