طرز تهیه نان خامه ای خوشمزه و بازاری (نارنجک)

زمان فعالیت: 0:40
زمان انتظار: 1:45
نفر: 5
تاریخ انتشار: 97/12/1
بازدید: 11348
طرز تهیه نان خامه ای خوشمزه و بازاری (نارنجک)
مواد مورد نیاز
# ماده مقدار
1 آب 200 گرم
2 آرد 100 گرم
3 تخم مرغ 3 عدد درشت
4 خامه زده شده 600 گرم
5 روغن مایع 50 گرم
6 وانیل نصف ق س
وسایل مورد نیاز
# وسایل
1 فر
2 قیف
3 همزن

طرز تهیه :

نان خامه‌ای از نان‌هایی است که علی رغم این که نان ایرانی محسوب نمی‌شود اما در بین شیرینی‌های تر,  طرفداران زیادی دارد. درست شبیه به شیرینی ناپلئونی یا رولت. برای تزئین و طراحی نان خامه‌ای دستتان باز است و می‌توانید هر طرح یا ایده‌ای که دارید را روی این شیرینی پیاده کنید. مثلا نحوه قیف زدن را تغییر بدهید تا شیرینی زیباتری داشته باشید یا ... . در بازار برخی قنادان نان خامه‌ای را شبیه به قو درست می کنند یا ظاهرش را عوض می کنند.

اگر طبق مراحل ذکر شده پیش بروید نان خامه‌ای که حاصل می‌شود دقیقا همان نان خامه‌ای است که در فروشگاه‌های قنادی موجود است. زیرا این دستور پخت بازار است و همه مراحل گفته شده در یک کارگاه قنادی انجام می‌شود. البته همه شیرینی‌ها, کیک‌ها و ... که در شاه قناد آموزش داده می‌شوند, از دستور پخت‌های بازار و کارگاه‌های درجه یک و با کیفیت قنادی هستند.

در ابتدا آب و روغن را بریزید داخل کاسه و کاسه را روی شعله گاز قرار دهید. زمانی که آب جوش امد, آرد را آرام آرام به آب اضافه کنید و شروع کنید به هم زدن تا خمیر کاملا مخلوط شود. خمیر را در جای خنک باز کنید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا کاملا خنک شود. الان می‌توانید فر را روی 200 درجه سانتی گراد روشن کنید. کف سینی که می‌خواهید داخل آن نان خامه‌ای بپزید را با روغن مایع, کمی چرب کنید. سپس با همزن خمیر و تخم‌مرغ‌ها را مخلوط کنید و هر چند دقیقه یکبار تخم مرغ‌ها را به خمیر اضافه کنید و صبر کنید تا خمیر یکدست شود بعد دوباره تخم‌مرغ بعدی را اضافه کنید تا تخم مرغ‌ها تمام شوند و خمیر مخلوط شود.

تصاویر طرز تهیه نان خامه‌‌ای

حالا می‌رسیم به بخش لذت بخش کار! قیف تان را آماده کنید. دقت کنید که ماسوره قیف باید ماسوره آچاری باشد (نه ماسوره ساده).

قیف تان را از خمیر پر کنید و شروع کنید به قیف زدن. اندازه هر نان تقریبا با اندازه یک گردو برابر است و فاصله بین نان‌ها حدود 10 سانتی‌متر باید باشد. به فاصله گذاری بین نان‌ها دقت کنید. ممکن است نکته ساده‌ای باشد اما اگه رعایت نشود, باعث می‍شود که نان خامه‌ای‌ها به هم بچسبد و ظاهرشان زشت بشود.

بعد از این که قیف زدن تمام شد, سینی را داخل فر بگذارید و حدود 45 دقیقه صبر کنید تا نان خامه‌ای هایتان پخته شوند. از علائم پخته شدن نان ها, تغییر رنگ واندازه آنها و محکم بودن نان می‌باشد به طوری که نان نباید نرم باشد. علاوه بر این می‌توانید کف نان را با انگشت سوراخ کنید که در این صورت خمیر کم و پخته شده‌ای وسط نان قرار دارد. زمانی که نان‌ها پخته شدند سینی را از داخل فر در بیاورید و در جای خنک قرار بدهید تا بعد از حدود نیم ساعت خنک بشوند. الان برای آمده کردن خامه فرصت دارید. خامه تان منجمد را با همزن هم بزنید تا جایی که کاملا نرم و یکدست بشود. یادتان باشد که اگر دوست دارید خامه تان را با کاکائو (الک شده), نسکافه(الک شده) یا ... طعم دار کنید الان وقتش است. زمانی خامه آماده است که  اگر با همزن روی ان بکشید اثر کشیده شدن همزن روی آن باقی می ماند.

 زمانی که نان خامه‌ای ها کاملا خنک شدند, قیف را از خامه پر کنید و نان خامه‌ای هایتان را پر کنید. برای این کار می تونید با انگشت کف نان را سوراخ کنید و سپس خامه را با قیف به داخلش تزریق کنید. دقت کنید که خامه, به یک اندازه داخل هر کدام, تزیق شود.

نان خامه‌ای‌هایتان را داخل یک ظرف خوشگل بچینید و از خوردنشان لذت ببرید!

نکات تهیه :

  • آرد و تخم مرغ باید آرام آرام با سایر مواد مخلوط شوند. موقع افزودن تخم‌مرغ به خمیر, خمیر باید کاملا خنک باشد. 
  • موقع پر کردن نان‌ها با خامه, نان‌ها باید کاملا خنک باشند در غیر اینصورت خامه کیفیت خود را از دست می‌دهد.

خصوصیات کیفی نان خامه ای :

  • نان کاملا پف کرده باشد و اندازه مناسب داشته باشد.
  • سطح نان نباید حفره داشته باشد, نباید دولایه باشد و اصطلاحا نباید پوسته دار باشد. 
  • خامه, کرم, مغذی یا ... داخل نان باید خوشمزه و خوشرنگ باشد.

ایده برای تهیه نان خامه‌ای :

برای مشاهده تصویر و توضیح ایده‌ها لطفا پست مربوط به آن در اینستاگرام را مشاهده کنید.

زمان ماندگاری :

نان خامه‌ای در یخچال تا 3 روز ماندگاری دارد. 

مشکلات احتمالی :

  • اغلب مشکلاتی که در پخت این نان وجود دارند به خاطر میزان اندازه‌گیری مواد, فر و مدت زمان فر هستند.

منتظر نظرات و سوالات و ... شما در نظرات هستم : ) .  در صورتی که نظرات بارگذاری نشدند, لطفا از قند **ن استفاده کنید.

با جستجوی کلمات زیر ما را بیابید: , ,

قناد
وحید منتظر وحید منتظر

من وحید منتظر هستم. یک سال اخیر مشغول به آماده کردن شاه قناد برای علاقه مندان به شیرینی پزی و قنادی بوده ام. به شیرینی پزی, قنادی سنتی ایرانی و کلا قنادی علاقه دارم. از بین شیرینی های ایرانی پشمک و زولبیا خیلی برام جالب هستند, خصوصا نحوه تهیه شون (فکرش رو بکنید که چندین سال قبل, چه کسی ایده تهیه پشمک یا زولبیا به فکرش رسیده؟). در کنار شیرینی پزی و قنادی, برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم. به فوتبال هم خیلی علاقه دارم و برای من یک موضوع متفاوت, نشاط آور و مهم هست. حدود 95 درصد زندگی من با چیزهایی که گفتم می گذره و اکثر وقتم روی این موضوعات متمرکز هستم. به تمام این ها علاقه مند هستم خیلی و در موردشون مطالعه می کنم. فعلا همین ...!

نظرات