طرز تهیه کوکی شکلاتی فوری با 9 ماده اولیه + عکس

زمان فعالیت: 0:35
زمان انتظار: 0:20
نفر: 5
تاریخ انتشار: 97/12/2
بازدید: 47831
 طرز تهیه کوکی شکلاتی فوری با 9 ماده اولیه + عکس
مواد مورد نیاز
# ماده مقدار
1 آرد 300 گرم
2 بیکینگ پودر نوک س خ
3 پودر کاکائو 1 ق غ
4 تخم مرغ 1 عدد
5 روغن جامد 150 گرم
6 شکر سابیده 150 گرم
7 شکلات چیپسی 400 گرم
8 ماست 150 گرم
9 وانیل نوک ق غ
وسایل مورد نیاز
# وسایل
1 فر
2 قیف
3 همزن

در غرب به دسته‌ی وسیعی از شیرینی‌های مسطح مثل بیسکوییت, کوکی(Cookie) گفته می شود. علی‌رغم اینکه این شیرینی, غربی به حساب می‌آید اما در ایران نیز مصرف آن رایج است و احتمال بسیار در آینده محبوبیت بیشتری خواهد داشت. در برخی از شیرینی فروشی‌ها آن را با نام "سوهان چیپسی" می شناسند که قدمت زیادی هم ندارد اما به تدریج در حال جای گرفتن در پشت ویترین‌ها است. بیشتر آن را با شکلات چیپسی مقاوم به حرارت تزیین می کنند و در دو نوع کاکائویی و زعفرانی مصرف می شود.

قبل از ارائه طرز تهیه کوکی لازم است نکته ای را یادآور شوم : شاید به نظرتان اگر یک دستور پخت به مواد اولیه کمتری نیاز داشته باشد, احتمالا دستور پخت خوبی نیست و به دنبال دستور پختی می‌روید که به مواد اولیه بیشتری نیاز داشته باشد. از لحاظ غنی بودن یک دستور پخت, احتمالا این نظر صحیح است اما در مورد کیفیت محصول و مواردی همچون : بافت, خوشمزگی, میزان تردی, رنگ و ... نمی توان گفت که دستور پختی که ماده اولیه بیشتری نیاز دارد, در نتیجه بهتر هم هست. دستور پخت کوکی شکلاتی که امروز برایتان آماده کرده‌ام, علی رغم این که به مواد اولیه و زمان چندانی نیاز ندارد, به شما یک کوکی فوری, ترد و خوشمزه می‌دهد. در ضمن به علت کم بودن مواد اولیه استفاده شده و آسان بودن پخت این شیرینی خوشمزه, می‌توانید براحتی آن را با خاطر بسپارید و ضمن کسب تجربه‌های بهتر و به کار بستن ایده‌های زیبا, هر جا که لازم بود هنر خود را به نمایش بگذارید!

طرز تهیه :

ابتدا روغن جامد را به وسیله همزن با سری مخصوص مخلوط کردن که اغلب پنج دسته دارد, هم بزنید تا نرم شود سپس آرام آرام آرد سفید و پودر کاکائو را به آن اضافه کنید( بدین ترتیب آرد به بیرون از ظرف همزن نمی‌ریزد ). به همزدن ادامه دهید تا زمانی که مواد کاملا مخلوط و یکدست شوند. ماست, تخم مرغ, شکر سابیده, بیکینگ پودر و وانیل را داخل ظرف بزرگی که گنجایش همه‌ی مواد را داشته باشد, بریزید و آنها را با هم مخلوط کنید. روغن جامد و آرد مخلوط شده را داخل ظرف بزرگتر خالی کنید و مواد را مخلوط کنید تا کاملا یکدست شوند( نیازی به همزن نیست ). حالا خمیر برای قیف زدن آماده است. قیف‌تان را بردارید و آن را با خمیری که آماده کرده اید پر کنید. شروع به قیف زدن کنید و از کارتان لذت ببرید!

تهیه کوکی شکلاتی

فر را روی 200 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. روی هر کوکی را با شکلات چیپسی تزیین کنید. شکلات چیپسی‌ها را روی کوکی فشار دهید تا از آن جدا نشوند. سپس سینی را داخل فر قرار دهید و حدود 15 دقیقه منتظر بمانید تا کوکی‌های خوشمزه , زیبا و با کلاس‌تان آماده شوند!

تغییر رنگ و ظاهر کوکی‌ها از نشانه‌های پخت آنهاست.

نکات پخت کوکی شکلاتی :

  • شکلات چیپسی مورد استفاده باید مقاوم به حرارت باشد.
  • با همین دستور پخت می‌توانید کوکی زعفرانی نیز تهیه کنید. به جای کاکائو زعفران دم کرده را همراه ماست و تخم مرغ و ...  با مواد مخلوط کنید.

خصوصیاتی که باید کوکی شکلاتی خوب داشته باشد :

  • رنگ, اندازه, شکل و ظاهر کوکی شکلاتی باید زیبا باشد.
  • کوکی‌‌ها باید ترد و خوشمزه باشند.

ایده برای تهیه کوکی شکلاتی :

ایده برای تههی کوکی

تا چند روز می توانم کوکی‌ها را نگه دارم؟

کوکی شکلاتی بین 15 روز الی 1 ماه در مکان خشک و خنک ماندگاری دارد.

مشکلات احتمالی کوکی شکلاتی :

  • به سینی چسبیده است:

احتمال زیاد خمیر کوکی بیش از اندازه شیرین است, یعنی شکر بیش از مقدار مورد نیاز استفاده شده است. اگر مواد درست اندازه گیری شده‌اند, می‌توانید کف سینی را کمی چرب کنید.

  • بیش از اندازه پهن است:

باز هم ممکن است درست اندازه گیری نکردن علت باشد. شیرین بودن(شکر بیش از اندازه) خمیر باعث پهن شدن کوکی می‌شود.

با جستجوی کلمات زیر ما را بیابید: , ,

قناد
وحید منتظر وحید منتظر

من وحید منتظر هستم. یک سال اخیر مشغول به آماده کردن شاه قناد برای علاقه مندان به شیرینی پزی و قنادی بوده ام. به شیرینی پزی, قنادی سنتی ایرانی و کلا قنادی علاقه دارم. از بین شیرینی های ایرانی پشمک و زولبیا خیلی برام جالب هستند, خصوصا نحوه تهیه شون (فکرش رو بکنید که چندین سال قبل, چه کسی ایده تهیه پشمک یا زولبیا به فکرش رسیده؟). در کنار شیرینی پزی و قنادی, برنامه نویسی و طراحی وب انجام میدم. به فوتبال هم خیلی علاقه دارم و برای من یک موضوع متفاوت, نشاط آور و مهم هست. حدود 95 درصد زندگی من با چیزهایی که گفتم می گذره و اکثر وقتم روی این موضوعات متمرکز هستم. به تمام این ها علاقه مند هستم خیلی و در موردشون مطالعه می کنم. فعلا همین ...!

نظرات