اصطلاحات کاربردی در شیرینی پزی و قنادی

اصلاحات کاربردی و مهم در شیرینی پزی و قنادی, که با آموختن این اصطلاحات به دانش قنادی خود می افزایید و شیرینی و محصول بهتری خواهید پخت.

مجال کردن خمیر :

به زبان ساده تر می توان گفت زمانی خمیر مجال است که, کاملا یکدست و مخلوط شده باشد. در خمیر هایی که روغن جامد در ترکیب آنها بکار رفته است, این موضوع مهم می باشد که روغن جامد کاملا با سایر مواد مخلوط  شود.
برای مجال کردن خمیر چند راه وجود دارد :

  1. می توان به خمیر کمی روغن مایع افزود( افزودن مقدار کمی روغن مایع تاثیری چندانی ندارد و باعث تردی محصول می شود ). بدین ترتیب خمیر کمی نرم تر و به راحتی مجال می شود.
  2. راه دیگر برای مجال شدن سریع و آسان خمیر, حرارت دادن به روغن جامد می باشد که از این طریق نیز چون خود روغن جامد نرم و نیمه منجمد می شود, اختلاط آن با سایر مواد به راحتی انجام می شود و در نتیجه خمیر مجال می شود.
  3. در صوت لزوم می توانید خمیر را روی میز کارتان بگذارید و تکه های خمیر را روی میز با کف دست روی میز بکشید و ورز بدهید( بهتر است با تکه های کوچک خمیر این کار را انجام دهید تا کل خمیر به آسانی مجال شود ).


هنگام مجال کردن خمیر با همزن, دسته ی همزن باید کمی قطور باشد تا بتواند خمیر را کاملا ورز بدهد و مجال کند( از همزنی که دسته نازک دارد, استفاده نکنید ).
می توانید از هر سه روش یا تنها یک روش برای مجال کردن خمیر استفاده کنید اما در نهایت خمیرتان نباید گسسته, پراکنده, تکه تکه و خرد باشد و انتظار می رود که خمیر یکدست, مخلوط و مجال شده باشد.

در تهیه شیرینی کرکی, نخودچی, قیطانی, برشتوک, سرشکلاتی و ... خمیر باید مجال باشد.

 باید به یاد داشته باشید که مجال بودن خمیر در بافت شیرینی بسیار مهم و تاثیر گذار است. اگر خمیر مجال, یکدست و مخلوط باشد, شیرینی شما بافت نرم و یکدستی خواهد داشت و مصرف آن دلپذیر خواهد بود. در تصویر زیر خمیری را مشاهده می کنید که کاملا مجال شده است.

مجال کردن خمیر - اصطلاحات کاربردی شیرینی پزی و قنادی


نظرات